Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hoppet är ute för MH370

De våldsamma spelulationernas tid är över. Det finns inte längre någon tvekan om att MH370 störtat.

Flight MH370 sägs nu obestridligen ha störtat i Indiska Oceanen. Anhöriga i Peking sörjer när hoppet till slut är borta.

Flight MH370 sägs nu obestridligen ha störtat i Indiska Oceanen. Anhöriga i Peking sörjer när hoppet till slut är borta.

Foto: Ng Han Guan

WIDARDIREKT2014-03-24 19:40

En hel värld har följt spekulationerna och teorierna om det försvunna planet MH370. Flygplanet har varit förstasidesstoff i snart ett par veckor. Nu tycks dock saken ha kommit till sin slutliga och ledsamma ände.

Tidigare i dag talade Malaysias premiärminister Najib Razak. Han hänvisade till nya kunskaper som samlats in genom avancerad satellitteknik. Enligt Razak är det inte längre någon tvekan om att planet störtat.

– Den sista positionen var mitt i Indiska Oceanen väster om Perth. Det är en avlägsen plats långt från alla möjliga landningsplatser. Det är med stor sorg och stort beklagande jag därför måste informera om att, enligt dessa nya data, flight MH370 tog slut i södra Indiska oceanen, sa Najib Razak i ett officiellt uttalande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om