Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bråviksfärjan är åter i drift

Färjan över Bråviken, mellan Skenäs och Säter, är åter i trafik. Första turen gick på onsdagsförmiddagen.

VIKBOLANDET2010-09-23 03:00
Detta efter ett veckolångt stopp, som gjort att många tvingats åka de sju landmilen runt Bråviken, istället för sjövägen.- Det har varit jättetråkigt, men desto skönare att färjan nu kör igen som vanligt, säger färjechefen Britt-Marie Wihlborg.Handlar det om ett rekordlångt stopp i trafiken?- Tidigare har vi ju haft enstaka stopp under någon dag. Men mig veterligen har färjan aldrig stått stilla en hel vecka tidigare under de 51 år, som den trafikerat den här leden. Så det har känts jättejobbigt för varje ny stoppdag som vi haft och jag hoppas verkligen att vi inte får ett lika långt stopp på mycket, mycket länge.Många har drabbats av stoppet, bland annat personal till Vikbolandsskolan och bönder som har mark på båda sidor om Bråviken?- Ja, men våra "stamkunder" har vi upplevt som mest tålmodiga och förstående till att en färja inte är en evighetsmaskin. Däremot de som åker mer sällan förväntar sig att färjan alltid ska gå och ser inte helheten på samma sätt.Vad var det för fel på färjan?- Det var någon form av elfel, men det fixas inte längre med skruvmejslar och skiftnycklar, utan idag kopplar serviceteknikerna in en dator och får upp en massa diagram. Och via datorn hittade de felet och kunde åtgärda det.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om