Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Skrev ut narkotika – kritiseras

I nio år skrev läkaren på en privat vårdcentral i Norrköping ut narkotiska sömntabletter till en patient som till och med hade flyttat från Norrköping. Läkaren kritiseras.

Foto: Karin Bergdahl

vård2016-09-22 15:30

– Läkaren har brustit i sin yrkesutövning genom att förskriva narkotikaklassade sömntabletter på ett bristfälligt sätt till en patient under flera år, skriver Inspektionen för vård och omsorg, IVO i sitt beslut.

Det var efter att en person vänt sig till IVO som tillsynsmyndigheten började granska fallet.

– Läkaren har förskrivit narkotika klassade sömntabletter till en patient på ett oansvarigt sätt trots att vårdrelationen har avslutats, menade anmälaren.

Vidare påtalades att den aktuella läkaren i Norrköping inte journalförde förskrivningarna vilket visade sig vara sant.

– Förskrivningen av sömntabletter är endast journalförd som ett recept under flera år. Som legitimerad personal är man skyldig att föra en patientjournal vid vård av patienter, menar IVO.

När patienten flyttade från Norrköping fick hen en remiss till en annan vårdcentral. Men efter flytten hörde patienten av sig till Norrköpingsläkaren via e-post. Läkaren fortsatte då att skriva ut de narkotikaklassade tabletterna i ytterligare nio år.

Enligt IVO har det här lett till att patienten har gått från att äta sömntabletterna tillfälligt till att ta dem varje dag.

Läkaren hävdar att det här är ett undantag, att han inte har skrivit ut mediciner på liknande sätt till andra patienter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om