Jag slogs av att många beskrivande ord i språket är på något sätt relaterade till vanliga väderord. Man kan till exempel sitta och kallprata och när något är överdrivet kan man använda tillägget milt sagt.
Det är inte skojigt att få det hett om öronen när frågorna haglar. Då blir man som ett åskmoln i uppsynen och trycket stiger. Det kan ju avhjälpas med att lätta på trycket eller släppa väder. Det kan vara svårt att ge någon en iskall blick om man är lite vindögd, man få då en mera mild uppsyn. I en del beskrivningar kan man läsa att någon stormade in i rummet.
Skulle man bli lite dimmig är det nog dags att gå hem och sova. Då är nog intresset ljumt, eller rent av svalt, för att göra något meningsfullt. Säkert finns det ännu mera sådana ord men jag ska gå över till ett annat ämne där frågorna verkligen haglat.
Ett amerikanskt väderbolag har ju utlovat att vargavintern slår till igen och många har undrat vad vi säger om detta. Vi har bara konstaterat att de långa säsongsprognoserna sällan har något större värde, de är oftare fel än rätt.
När vi tittat på det här företagets hemsida kan man bara konstatera att den prognos de gjorde i höstas, inför vintern, förutsade temperaturer över de normala i november och december och kallare än normalt i januari. Nu blev det precis tvärtom!