Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Årsvädret 2014 del 1

väderkrönika2015-01-12 12:50

Året inleddes med milda temperaturer och i rabatten där hemma började vårlökarna titta fram! Det kändes dock lite väl tidigt och mycket riktigt, runt den 10 januari blev det omslag till kallare väder. Från den 10 till 31 januari noterades i norra Sverige minimitemperaturer lägre än 30 minusgrader alla dagar utom den 29. Vädret påverkades mycket av ett högtryck i norr som förde ner kall luft över landet och i den nordliga vinden skapades snökanoner. Mårtensboda gick från 0 cm snö den 9 till 85 cm den 12. Kallast blev det i Karesuando med -42,7 grader och det är den kallaste januaridagen i Sverige på 15 år. En annan temperaturextrem förekom; kvällen den 24 hade Nikkaloukta -36,6 grader men höjdluften var mild. Tarfala ligger 18 km ifrån Nikkaloukta, men med en höjdskillnad på ca 700 m. Här var det endast 1 minusgrad. I slutet av månaden var hela landet snötäckt, men i februari fördes mild luft in över landet och det blev återigen barmark i Götaland och Svealand. Våren avancerade upp till delar av Norrland. Till Storlien kom våren den 23 februari, och det är det tidigaste datumet våren anlänt dit på minst 115 år. Från en ungefärlig linje Malung-Gävle och norrut blev det en av de mildaste februarimånaderna som uppmätts.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om