Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Blåser det mer nu?

väderbiten2017-10-17 13:31

Avsaknaden av långvariga högtryckslägen under sommaren gjorde att den blev blåsig. Juni 2017 var en av de blåsigaste junimånaderna i södra halvan av landet sedan mer systematiska vindmätningar infördes 1996. Även i juli fortsatte det att blåsa, om än inte riktigt lika mycket. Blåser det allmänt mer nu än förr? För att fastställa om det är så krävs en del beräkningar. Vinden varierar kraftigt beroende på omgivningen. I och med att vindmasternas placering kan ha flyttats och att närliggande bebyggelse och vegetation kan ha förändrats under åren går det inte att jämföra historiska mätningar med dagens observationer rakt av. För att få homogena och jämförbara mätningar används istället den geostrofiska vinden. Det är en beräknad vind som utgår från lufttrycket och inte påverkas av omgivningens förändringar. Sverige delas då in i nio trianglar från söder till norr och vindstyrkan blir den genomsnittliga vinden inom triangeln. Hur är det då, blåser det mer nu än vad det gjorde förr? Nej faktiskt inte, snarare tvärtom. Det blåser i genomsnitt mindre och mindre. Det ska dock tilläggas att de värsta stormarna är lika svåra nu som förr.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om