Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Uttrar på upptåg väcker känslor i Singapore

De hänger runt i köpcentrum, dyker upp på sjukhus och tuggar i sig dyr fisk som stulits från en damm.

Uttrar tycks njuta av nyvunna friheter i Singapore. Det är inte populärt hos alla. Arkivbild.

Uttrar tycks njuta av nyvunna friheter i Singapore. Det är inte populärt hos alla. Arkivbild.

Foto: Elaine Thompson/AP/TT

Personligt2020-05-30 08:30

Coronapandemin har fått Singapores uttrar att dyka upp på oväntade platser – men deras upptåg har fått vissa invånare att ilskna till.

Omkring 90 uttrar beräknas bo i Singapores grönområden. Vissa har blivit lite av lokala kändisar sedan de dykt upp på populära turistmål i staden. Och sedan människor på grund av coronaviruset ombetts att stanna hemma och arbetsplatser stängde i april har de blivit allt synligare.

– När det är färre fordon och färre människor i rörelse så öppnas urbana områden upp, säger biologen N. Sivasothi.

Men när flera uttrar slog till mot en damm på ett stängt spa och bland annat satte tänderna i en arowana – en av världens dyraste akvariefiskar – blossade en debatt om djurens framfart upp. Ett förslag har varit att skrämma bort dem med signalhorn och gummikulor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!