Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Rekordvarmt i Marocko – över 50 grader

För första gången har Marocko upplevt temperaturer på över 50 grader.

Polis bevakar stranden i Agadir. Arkivbild.

Polis bevakar stranden i Agadir. Arkivbild.

Foto: Abdeljalil Bounhar/AP/TT

Marocko2023-08-13 19:56

På fredagen steg kvicksilvret till 50,4 grader i Agadir vid Atlantkusten i södra delen av landet.

"Den här värmeböljan beror på varma och torra vindar söderifrån, vilket ger en markant ökning i temperatur och att medeltemperaturen under månaden steg med mellan fem och 13 grader", skriver landets meteorologiska institut.

Det tidigare rekordet, på 49,9 grader, uppmättes i mitten av juli i år, mitt i månaden som enligt EU:s klimattjänst Copernicus var den varmaste som någonsin har uppmätts globalt.

För Marocko har de höga temperaturerna fört med sig en lång rad skogsbränder, främst i norra delen av landet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!