Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Antony Blinken besöker Danmark

För andra gången på ett år får Danmark besök av en amerikansk utrikesminister och återigen väntas Arktis stå i fokus.

USA:s utrikesminister Antony Blinken besöker Danmark på väg till Arktiska rådets möte på Island senare i veckan. Arkivbild.

USA:s utrikesminister Antony Blinken besöker Danmark på väg till Arktiska rådets möte på Island senare i veckan. Arkivbild.

Foto: Andrew Harnik/AP Photo/Andrew Harnik

Konflikter, krig & terrorism2021-05-14 16:50

Utrikesminister Antony Blinken ska under måndagen träffa bland andra Danmarks statsminister Mette Frederiksen (S), utrikesminister Jeppe Kofod (S) och drottning Margrethe i Köpenhamn.

– USA är vår viktigaste säkerhetspolitiska allierade i dag. Det är garanten för hela rikets säkerhet – såväl Grönland och Färöarnas som resten av Danmarks. Och det är den säkerheten som är fundamentet för vårt välstånd, för vår frihet, säger Jeppe Kofod i en intervju med Jyllands-Posten inför besöket.

Efter Danmarksbesöket åker Blinken vidare till Island för att delta på ett möte med Arktiska rådet och därefter till Grönland.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!