Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fler flyr Brasiliens översvämningar

Omkring 35 000 personer har tvingats att fly sina hem sedan översvämningar i brasilianska delstaten Bahia fortsätter att ställa till bekymmer.

Människor ställer upp möbler och andra tillhörigheter på taken i staden Itapetinga, för att skydda dem från vattenmassorna.

Människor ställer upp möbler och andra tillhörigheter på taken i staden Itapetinga, för att skydda dem från vattenmassorna.

Foto: Manuella Luana/AP/TT

Brasilien2021-12-27 03:34

Minst 18 personer har omkommit sedan de omfattande regnen började orsaka problem i november, och ytterligare två saknas. Översvämningarna har förvärrats de senaste dagarna.

– Det är en enorm tragedi. Jag kan inte minnas någonting i den här omfattningen i Bahias moderna historia, säger guvernören Rui Costa.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!