Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Saudisk kvinnoaktivist uppges frisläppt

Den saudiska kvinnorättsaktivisten Loujain al-Hathloul rapporteras ha släppts ut från fängelset, där hon suttit i nästan tre år.

Loujain al-Hathloul på en bild från 2014. Arkivbild.

Loujain al-Hathloul på en bild från 2014. Arkivbild.

Foto: Loujain al-Hathloul/AP/TT

Utrikes2021-02-10 18:37

Uppgiften om frisläppandet kommer från hennes syskon.

"Loujain är hemma!!!!!", skriver systern Lina al-Hathlous på Twitter.

Hathloul, som är 31 år, greps i maj 2018 och dömdes i december 2020 till ett nästan sex år långt fängelsestraff. Hon dömdes för att med ha haft kontakt "fientliga" stater och läckt hemligstämplad information, något som aktivistens familj tillbakavisat.

Det är inte första gången som litteraturvetaren Loujain al-Hathloul har fängslats för sin kamp för kvinnors rätt att köra bil och mot förmyndarsystemet i Saudiarabien. Hon satt fängslad i 73 dagar sedan hon 2014 försökte köra bil in i landet från Förenade arabemiraten.

Enligt familjen och människorättsorganisationer har hon utsatts för tortyr, sexuella övergrepp och isolering i fängelset.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!