Den 16 juni tas beslut på tekniska nämndens sista möte inför sommaren och där finns bland annat förslag på att handlarna vid Hötorget inte får uppta en större yta än fyra gånger fyra meter. Något som inte ses positivt av Mehmet Sulton Fidon, som jobbar med torghandeln sedan fem år tillbaka där:
– Då kan jag bara sälja bär. Inget mer, säger han.
I dag förfogar han över sex gånger tio meter. Här finns bär, frukter, grönsaker, ägg, ja allehanda varor lämpade för torghandel. Kundtillströmningen är stor, men Mehmet känner sig motarbetad av kommunen.
– Vi har torghandel i många städer och där är det inga problem. Vi får kontrakt för hela året och det finns elektricitet och containers där vi kan slänga skräp. Men inte här i Norrköping, säger han.
Läs mer: Synpunkter från olika håll i centrum.
Torghandlaren brukar få kontrakt halvårsvis. I år sträcker det sig "bara" till siste juni eftersom de nya riktlinjerna ska tas.
Vid torget ligger Centrumkyrkan och där driver Åsa Börjesson kafé Vetekornet. Hon låter Mehmet och de andra komma in för att gå på toa och dricka kaffe.
– Jag känner lite extra för dem. Och de andra grannarna tycker också att det är bra att de står här. Det livar upp. Jag önskar att kommunen kunde ställa upp mera, säger hon.
I förslaget kan man läsa att det max ska ges tillstånd åt fyra handlare åt gången och att man inte kan söka tillstånd för flera platser. Anna Wejde, verksamhetschef park och natur, förklarar:
– Vi utökar antalet platser och upplåter mark till flera personer, så att det inte bara blir en handlare.
Hon berättar även att exempelvis räddningstjänsten har synpunkter på hur det ser ut i dag ur framkomlighetssynpunkt. Dessutom ska riktlinjerna, som idag saknas, skipa rättvisa.
– Det kommer att underlätta handläggningen och göra den mer rättvis när vi vet vilka regler vi har att förhålla oss till. I dag finns inga sådana. Det skapa ordning och reda när vi tar ett samlat grepp, säger hon.
Tillbaka till torget. Vad tänker Mehmet om det skulle komma flera handlare på ytan?
– Nej, det vill jag inte. Då kan jag hellre fylla hela torget, svarar han.
Åsa fortsätter:
– Då skulle det bli fyra olika bärförsäljare. Och det är inte bra. Jag tycker att det är skandal att ändra riktlinjerna mitt i säsongen! Det hade de väl kunnat syssla med i kommunhuset i vintras?
Olof Carlsson, verksamhet gata trafik, förklarar att riktlinjerna tas fram för att möjliggöra för flera intressenter att stå på torget. Kommunen får inte ge någon aktör favör på den egna marken.
– Vi har ingen avsikt att ta bort torghandeln, utan vi vill säkerställa att vi har en trevlig miljö, samtidigt som vi säkerställer en likabehandling.
Hur stor är efterfrågan att stå där då?
– Vi får olika typer av förfrågningar. Men det handlar även om en säkerhetsaspekt, de åker in med lastbilar och när det är många som ska passera där, på morgonen till exempel, uppstår en trafiksituation. Dessutom upptar de alltid större plats än de uppgett i ansökan, säger han.
Förslaget till riktlinjer har varit ute på en remissrunda där de som velat fått tycka till. Och tvärt emot Åsa Börjesson, menar Olof Carlsson att det finns de i närområdet som inte alls är positiva till handeln som det ser ut i dag.
– Det finns flera stora intressenter som inte vill ha dem där som det är i dag. Så det hela är en avvägning för kommunen hur den allmänna platsen ska disponeras. Många intressen att lyssna till, säger han.