Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Det här behövs verkligen"

Tekniken får en allt mer central roll i våra liv – men ibland är det svårt att veta hur saker och ting fungerar. Under hösten arrangerar kommunen teknikkafé där folk kan få hjälp med tekniska frågor om surplattor, mobiler eller datorer.

Lars Andersson, Dövteamet, är initiativtagare till teknikcafét och hoppas kunna utöka konceptet så småningom.

Lars Andersson, Dövteamet, är initiativtagare till teknikcafét och hoppas kunna utöka konceptet så småningom.

Foto: Henrik Jonsson

Teknik2018-09-11 16:00

Att försöka hänga med i dagens digitala samhälle är inte alldeles enkelt.

Många äldre vill lära sig mer om hur surfplattor fungerar, vilka appar man kan använda och så vidare, men behöver kanske lite hjälp på traven.

Det kan de få nu.

Under hösten arrangerar nämligen Norrköpings kommun teknikkafé på Träffpunkt Linköpingsvägen.

Lars Andersson, som arbetar hos Dövteamet, har märkt att det finns ett behov av just den här typen av verksamhet.

Inte bara bland äldre i kommunen utan också bland döva.

– Det är många som har problem med ny teknik. De har frågor om datorer, appar och allt möjligt. Hur det fungerar. Generellt har vi upptäckt att teknisk support behövs i kommunen, säger han.

I går hölls en första träff och det var ett 30-tal personer på plats. Besökarna fick låna datorer och surfplattor och fick sedan hjälp och rådgivning.

Tanken är nu att arrangera en sådan träff i månaden hösten ut och om intresset är stort så vill Lars ta konceptet vidare.

– Vi gör det här som ett test nu under hösten och så får vi se hur många som kommer och vilket behov som finns. Förhoppningsvis kan vi utöka det sen.

En av besökarna som var på plats i går var Aila Ljung och hon uppskattade initiativet.

– Det är så mycket teknik idag så det är jättebra att de arrangerar sådana här träffar. Jag kan ingenting så det här behövs verkligen. Man behöver ju försöka hänga med, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om