Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Därför har klockorna tystnat

Kyrkklockorna i Stadstornet har tystnat. Orsaken: en sprickbildning i tornet.

Klockorna i Stadstornet står stilla.

Klockorna i Stadstornet står stilla.

Foto: Forsby Jan

STADSTORNET2018-12-19 18:00

De tre kyrkklockorna i Stadstornet har från och med denna vecka upphört att ringa. Orsaken är en sprickbildning i tornet som beror på markrörelser i grunden.

Just nu görs undersökningar för att bedöma hur omfattande sprickbildningen är. Sedan i somras pågår även mätningar där rörelser bevakas i byggnadens grundläggning samt grundvattennivån.

"Tyvärr går det i dagsläget inte att avgöra när klockringningen kan komma igång igen", skriver Svenska kyrkan i ett pressmeddelande.

I Stadstornet finns tre kyrkklockor, varav den största väger tre ton. Stadstornet, uppfört 1750, har en lång Norrköpingshistoria som brandvaktstorn och är idag en omtyckt profilbyggnad i stan.

Klockorna förstördes i stadsbranden 1822 och göts om av klockgjutare Lars Öhman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om