I dörren står Malin Amér, turismstrateg, klädd i typiska kläder för tiden då Söderköpings bibliotek grundades: 1916. Det är hon inte ensam om; samtliga anställda har den här dagen vittjat klädförråden så det är lätt att hitta guidning om man undrar över något.
När Folkbladet besöker Stinsen är det precis dags för bokhjulet att snurra, det är eventkoordinator Susanne Werthén som står för själva snurrandet och två nummer vinner en bok från det bokbord som står uppställt. Samtidigt gör barnboksförfattaren Katarina Genar sig redo för sitt författarbesök för barnen, då blir det också dragning för den skrivartävling som kommunens fjärdeklassare deltagit i.
Johanna Hellström, verksamhetsansvarig för biblioteket är nöjd med dagen så långt.
– Ja, det är kul att så många har kommit, det verkar som om tårtan räcker också, skrattar Johanna Hellström som tillägger att det var en liten kö utanför dörren när man öppnade vid tio.
Nästa jubileum som firas på Stinsen lär bli 2019 då byggnaden Stinsen (som byggdes 1999) firar 20 år.