Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Två vattenläckor samma dag

Två vattenläckor upptäcktes i Söderköping under onsdagen.

Läcka. På båda adresserna var det privatpersoner som upptäckte vattenläckan.

Läcka. På båda adresserna var det privatpersoner som upptäckte vattenläckan.

Foto: Louise Åsenheim

Söderköping2017-12-06 16:04

Den första upptäcktes på morgonen på Backgatan i Tyketorp och gjorde att vattnet fick stängas av i 25 fastigheter.

– Det var en huvudledning som gått sönder. Men det var åtgärdat vid lunch. Vår entreprenör var snabb med att hitta och laga felet, säger Theres Stark, VA- och renhållningschef.

Senare på dagen upptäckte en privatperson en annan vattenläcka på Videgatan i Kullborg. Läcksökning pågick under eftermiddagen.

– Det man gör är att man försöker ringa in var läckan är genom att lyssna var det är mest oväsen i ledningen. Där det väsnas mest tror man att läckan är.

Theres Stark kunde under eftermiddagen igår inte svara på om vattnet skulle behöva stängas av i några fastigheter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om