Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Övertänd byggnad fick brinna ner

En övertänd förrådsbyggnad brann under tisdagen ner söder om Söderköping.

Foto: Ulf Wigh/Wighnews

SÖDERKÖPING2019-02-19 13:16

Strax efter klockan 13 på tisdagen kom larmet om branden. Byggnaden var övertänd och lågor slog genom taket.

Räddningstjänst från både Norrköping och Söderköping larmades till platsen, men Norrköping kunde vända tillbaka.

– Det vi har fått är att det ska vara en liten förrådsbyggnad av mindre storlek - 10 x 3 meter ungefär, sade Caroline Carlheim, inre befäl vid räddningstjänsten Östra Götaland initialt.

När räddningstjänsten kom fram till platsen var byggnaden helt övertänd. De lät förrådet brinna ner och jobbade på plats med att hindra spridning.

Inga rapporter finns om några personskador. Vid klockan tre på eftermiddagen var insatsen klar och räddningstjänsten lämnade platsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om