Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Önskas: gode män

Efter mötet i november ordnar nu Överförmyndarenheten två nya informationsträffar för att på det sättet knyta fler gode män till sig.

Brist på gode män. Söderköping tar emot två till tre ensamkommande i veckan och har behov av fler gode män.

Brist på gode män. Söderköping tar emot två till tre ensamkommande i veckan och har behov av fler gode män.

Foto: Viktor Westin

SÖDERKÖPING2015-11-20 08:30

Det var den 5 november som Överförmyndarenheten i Söderköping anordnade en informationskväll där företrädare för Migrationsverket och överförmyndarenheten svarade på frågor om vad det innebär att vara God man. Detta eftersom Söderköpings kommun (och många andra) lider brist på gode män i samband med ett ökat antal ensamkommande flyktingbarn: Nu planeras för ytterligare två träffar: den 7 december samt 14 januari.

Camilla Ewerfält är handläggare på Överförmyndarenheten och kan vittna om det ökande behovet. Tidigare i november berättade hon att det i kommunen fanns 11 gode män som skulle svara för nära 70 barn.

–Det kommer för närvarande två till tre ensamkommande flyktingbarn i veckan hit till Söderköping så vi vill gärna se fler som blir gode män, berättar Camilla Ewerfält som tillägger att den första träffen var välbesökt:

– Det var omkring 35 personer där, de flesta Söderköpingsbor.

Den gången anordnades träffen tillsammans med Finspång och Valdemarsvik, de kommande träffarna rör bara Söderköping.

– Sedan den informationskvällen har vi fått åtta nya gode män, de är inte helt klara att börja än eftersom det ska göras kontroll av belastningsregister och de ska ha en introduktion men nästa vecka är de startklara, bedömer Camilla Ewerfält.

Men ännu fler behövs, nya gode män ansvarar ofta för endast ett barn medan några av de mer erfarna har 8 till 10 stycken, många av dessa ensamkommande närmar sig dock 18 år vilket gör att uppdraget inte är lika betungande. Har man inte möjlighet att gå på dessa informationsträffar kan man istället höra av sig direkt till kommunen

– Det är bara att ringa till överförmyndarenheten: 0121-182 90 eller fylla i e-blanketten som finns på kommunens hemsida, säger Camilla Ewerfält.

God man

I Sveriges alla kommuner finns det en överförmyndare eller en överförmyndarnämnd som väljs av kommunfullmäktige för en valperiod av 4 år och som står under tillsyn av länsstyrelsen.

I Söderköpings kommun har man valt att utse en överförmyndare och en ersättare.

Överförmyndaren har tillsyn över alla gode män och förvaltare för att kontrollera att de sköter sina uppdrag på ett riktigt sätt.

Enligt lag har den som lider av sjukdom, psykisk störning, försvagat hälsotillstånd eller annat liknande förhållande rätt till god man eller förvaltare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om