Det var förra torsdagen som majoriteten i Söderköping (S, M samt MP) presenterade Sankt Anna-paketet, ett underlag för dialoger som ska hållas i januari. Ett av förslagen handlar om en sammanslagning av Mogata skola och Sankt Anna skola där lågstadiet ska vara lokaliserat på Mogata och mellanstadiet på Sankt Anna, bussar ska gå mellan skolorna.
Nu har Nina Karlsson, ordföranden i föräldraföreningen på Sankt Anna skola, inbjudit till ett möte i Mogata skola den 17 december.
– Det här förslaget kom som en blixt från en klarblå himmel, säger Nina Karlsson som reagerade på det här.
– Vi tycker att det är dåligt på många sätt, vårt koncept i Sankt Anna har varit tryggheten, att alla känner varandra.
Hon ifrågasätter också att det hävdas att elevantalet i Sankt Anna skola har en vikande trend.
– Vi har ökat och är nu 33 i skolan och då har flera elever gjort ett aktivt skolval och åker från annan ort till Sankt Anna. Samma sak med förskolan, till våren har vi 19 barn där och det är en ökning sedan tidigare, berättar Nina Karlsson som också ställer sig frågande till uppgifter att det skulle vara svårt att rekrytera lärare.
Nu är alltså föräldrar, personal och andra intresserade inbjudna till Mogata.
– Jag har fått många svar från föräldrar som tycker det här är ett väldigt bra initiativ och hoppas att många kommer, säger Nina Karlsson.