Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

C-politiker får stanna

Det var olämpligt av Annelie Sjöbergs (C) att delta i den uppmärksammade demonstrationen "Folkets demonstration" i Stockholm. Men hon behöver inte lämna partiet.

Från "Folkets demonstration" den 30 januari.

Från "Folkets demonstration" den 30 januari.

Foto: Marcus Ericsson/TT

SÖDERKÖPING2016-02-09 21:26

Det konstaterades på ett partimöte där sju centerpartister i styrelsen deltog på tisdagskvällen.

– Vi kommer att träffa Annelie Sjöberg för att diskutera det olämpliga i hennes deltagande. Det är viktigt att få höra hennes åsikt om det hela, säger Peter Karlström, ordförande för Centerpartiet i Söderköping till Folkbladet efter mötet på tisdagskvällen.

Och om hon inte inser att det var olämpligt, kan hon vara kvar i partiet då?

– Det vill jag inte spekulera i, säger Peter Karlström.

Det var lördagen den 30 januari som det anordnades en demonstration kallad "Folkets demonstration" på Norrmalmstorg i Stockholm. Enligt arrangörerna handlade det om en opolitisk demonstration som hade som syfte att visa sitt missnöje mot den sittande regeringen. På dess faceboksida skriver man "Vi kräver en regering som ser till Sveriges invånares trygghet och värdighet" och man pekar också bland annat på den senaste tidens kriminalitet och ett allt otryggare samhälle.

En av de som talade vid denna demonstration, efter att ha blivit tillfrågad av arrangörerna, var Annelie Sjöberg, centerpartistisk kommunpolitiker från Söderköping.

Demonstrationen har sedan fått stark kritik i media och på andra håll eftersom det, enligt organisationen Expo, fanns ett antal personer från vitmakt-miljön samt uttalade nynazister bland demonstranterna. Det samlades också motdemonstranter och när demonstrationen avslutats blev det bråk där tre polska män med kopplingar till högerextrema Nordisk ungdom greps.

Även Annelie Sjöberg har fått kritik för att ha deltagit i en demonstration där personer med främlingsfientliga åsikter figurerat – även om hon själv hävdar att hon inte talat i egenskap av politiker utan som privatperson. Hon framhöll också att hon inte tillhör Sverigedemokraterna.

Till tidningen Aftonbladet sa Centerpartiets partisekreterare Michael Arthursson att det var olämpligt att en centerpartistisk politiker medverkade i demonstrationen:

– Inte minst därför att många inbjudna talare var personer som är kända för sina främlingsfientliga åsikter. Centerpartiet har ingenting med ”Folkets demonstration” att göra, och det vill vi heller inte ha, kommenterade han.

Och att sammanhanget var olämpligt håller partimedlemmarna i Söderköping med om varför de så snart som möjligt ska sätta sig ner med Annelie Sjöberg och prata igenom det som hänt.

Men har inte det här fått lite väl stora proportioner?

– Det är nog inte jag rätt man att recensera, säger Peter Karlström.

Annelie Sjöberg kandiderade i förra valet till kommunfullmäktige och har nu uppdrag som ersättare i Servicenämnden. Hon är också medförfattare till antalogin "Kluvet land" som släpptes förra sommaren.

Här kan du se Anneli Sjöbergs tal.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om