Idag finns tre skolor i omrÄdet Smedby/Rambodal. Det Àr lÄgstadium pÄ Smedbyskolan, som nu bedrivs i paviljonger sen den riktiga skolan revs, och pÄ BjÀrbyskolan. Mellanstadium finns pÄ Rambodalsskolan.
â I framtiden blir det tre skolor, och alla ska innehĂ„lla frĂ„n förskoleklass till Ă„rskurs sex. SĂ„ det blir en slags omorganisation, sĂ€ger Oskar AldĂ©n, lokalstrateg pĂ„ kommunen.
KungsÀngsskolan byggs öster om KungsÀngsleden och kommer att ha en fullstor idrottshall.
â Det blir ocksĂ„ grundsĂ€rskola dĂ€r, vilket Ă€r en utökning i det omrĂ„det.
Nya Smedbyskolan uppförs dÀr gamla Smedyskolan lÄg, och Àven den fÄr en fullstor idrottshall. Budgeten för skolan Àr pÄ 252 miljoner kronor. BÄda tvÄ skolorna blir tvÄparallelliga medan Rambodalsskolan blir enparallelllig.
â Rambodalsskolan kommer troligen att renoveras, men det finns inte pengar avsatta i budget Ă€n, sĂ€ger Oskar AldĂ©n.
BjÀrbyskolan i sin tur kommer att lÀggas ner.
â Den Ă€r ganska liten och Ă€r bygd som en förskola och kompletterad med paviljong. DĂ„ har man sett att den bĂ€sta helhetslösningen Ă€r att den ersĂ€tts med en ny skola. Sen fĂ„r vi se vad som hĂ€nder med sjĂ€lva lokalen, sĂ€ger Oskar AldĂ©n.
FörÀndringen innebÀr att alla elever i omrÄdet, inte bara de som börjar förskoleklass och sjuan, kommer att fÄ göra ett skolval till hösten 2024. Förenklat kan man tÀnka sig att barnen pÄ BjÀrbyskolan vÀljer KungsÀngsskolan.
â De ligger ganska nĂ€ra varandra geografiskt.