Information till vÄra lÀsare

Den 31 december 2024 Àr sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebÀr att vÄr sajt inte lÀngre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla vÄra lÀsare för det stöd och engagemang ni har visat genom Ären.

För er som vill fortsÀtta följa nyheter frÄn Norrköping och FinspÄng hÀnvisar vi till NT.se, dÀr ni hittar det senaste frÄn regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

TvÄ nya skolor och tvÄ idrottshallar stÄr klara 2024

En ny skolstruktur i Smedby och Rambodal hÄller pÄ att vÀxa fram i takt med att tvÄ nya skolor byggs. KungsÀngsskolan och Nya Smedbyskolan ska stÄ klara till höstterminen 2024.

Snart börjar vÀggarna resas runt stÄlkonstruktionen till en del av det som ska bli KungsÀngsskolan. I bakgrunden ses idrottshallen som redan fÄtt vÀggar och tak. Carl Ibjer Àr arbetsledare pÄ platsen

Snart börjar vÀggarna resas runt stÄlkonstruktionen till en del av det som ska bli KungsÀngsskolan. I bakgrunden ses idrottshallen som redan fÄtt vÀggar och tak. Carl Ibjer Àr arbetsledare pÄ platsen

Foto: Louise Åsenheim

Smedby2022-05-31 11:00

Idag finns tre skolor i omrĂ„det Smedby/Rambodal. Det Ă€r lĂ„gstadium pĂ„ Smedbyskolan, som nu bedrivs i paviljonger sen den riktiga skolan revs, och pĂ„ BjĂ€rbyskolan. Mellanstadium finns pĂ„ Rambodalsskolan. 

– I framtiden blir det tre skolor, och alla ska innehĂ„lla frĂ„n förskoleklass till Ă„rskurs sex. SĂ„ det blir en slags omorganisation, sĂ€ger Oskar AldĂ©n, lokalstrateg pĂ„ kommunen.

KungsĂ€ngsskolan byggs öster om KungsĂ€ngsleden och kommer att ha en fullstor idrottshall. 

– Det blir ocksĂ„ grundsĂ€rskola dĂ€r, vilket Ă€r en utökning i det omrĂ„det. 

Nya Smedbyskolan uppförs dÀr gamla Smedyskolan lÄg, och Àven den fÄr en fullstor idrottshall. Budgeten för skolan Àr pÄ 252 miljoner kronor. BÄda tvÄ skolorna blir tvÄparallelliga medan Rambodalsskolan blir enparallelllig.

– Rambodalsskolan kommer troligen att renoveras, men det finns inte pengar avsatta i budget Ă€n, sĂ€ger Oskar AldĂ©n.

BjÀrbyskolan i sin tur kommer att lÀggas ner.

– Den Ă€r ganska liten och Ă€r bygd som en förskola och kompletterad med paviljong. DĂ„ har man sett att den bĂ€sta helhetslösningen Ă€r att den ersĂ€tts med en ny skola. Sen fĂ„r vi se vad som hĂ€nder med sjĂ€lva lokalen, sĂ€ger Oskar AldĂ©n.

FörÀndringen innebÀr att alla elever i omrÄdet, inte bara de som börjar förskoleklass och sjuan, kommer att fÄ göra ett skolval till hösten 2024. Förenklat kan man tÀnka sig att barnen pÄ BjÀrbyskolan vÀljer KungsÀngsskolan.

– De ligger ganska nĂ€ra varandra geografiskt.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!