Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Snart är det allsång vid slussen

Snart är det dags för populära Allsång på Skansen i TV - och vid Brådtoms Sluss!  - Ja, nu är det allsångstider igen och för vår del blir det återigen en rad allsångskvällar vid Brådtoms sluss, men även i Skärblacka och Vånga, berättar Hasse Cratz från Lions Club i Skärblacka.

Allsångsledaren Hasse Cratz från Lions Skärblacka i farten vid en av kvällarna vid  Brådtoms sluss i fjol. Nu laddar han  och Lions för en ny allsångssäsong i Brådtom, Skärblacka och Vånga.

Allsångsledaren Hasse Cratz från Lions Skärblacka i farten vid en av kvällarna vid Brådtoms sluss i fjol. Nu laddar han och Lions för en ny allsångssäsong i Brådtom, Skärblacka och Vånga.

Foto: privat

SKÄRBLACKA2008-06-19 03:00
Av säsongens 12 inbokade allsångskvällar har två redan arrangerats i Skärblacka Folkets park och vid Vånga Hembygdsgård. - Men vid Brådtoms sluss blir det premiär först torsdagen den 26 juni, säger Hasse Cratz och räknar upp sommarens inbokade artister: 26 juni: Lotta Källström med dottern Linnéa och clownen Lattjo, 3 juli: "dragspelskungen Glade Glenn", 10 juli: Small Town singers, rikskändisar från Söderköping, 17 juli: "Josefin och odjuren", populärt gäng från Kisa, 24 juli: Elisabeth Lord och Tommy Gunnarsson, ett låtskrivarpar från Björkvik, 31 juli: stor dragspelskväll med Bälgadraget från Norrköping samt 7 augusti, en finalkväll med Kul-sprutorna och inbjudna gäster. - Dessutom har vi kvar en allsångskväll vid Vånga hembygdsgård den 3 augusti samt tre allsångskvällar i Skärblacka Folkets Park den 15 juli och 12 augusti, med Leif "Putte" Ericsson som programledare och deltagande av Skärblacka Dragspelare och Sega Gubbar. - Så det finns många möjligheter att få sjunga allsång i sommar, inte bara framför TV-n utan också i verkligheten om man vill, hälsar Hasse Cratz.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om