Pumpar upp sig till jubileet
AB Skärblacka Service - Shell Skärblacka firar 50-årsjubileum på fredag. Ägaren Jan-Erik Gustavsson har investerat 1,5 miljoner kronor i macken.
Shell Skärblacka firar 50 år. Ägaren Jan-Erik Gustavsson har investerat 1,5 miljoner kronor i bland annat nya pumpar lagom till jubiléet.
Foto: Johansson Magnus
Lagom till 50-årsfirandet på fredag har han gjort flera stora investeringar för 1,5 miljoner kronor i bland annat E 85, nytt skärmtak, nya pumpar och köpt loss cisterner från Shell.- Nu uppfyller vi alla miljökrav som ställs. Ett mål jag har efter ombyggnaden är att öka bensinförsäljningen och det kan i sin tur öka försäljningen i butiken.Flera jippon
På fredag väntar flera jippoarrangemang. Ett cloettahjul, smakprov av bröd och billigare korv är några exempel. Förre mångårige ägaren Leif "Putte" Ericsson finns på plats och pratar med folk.- Under eftermiddagen och kvällen kommer vi att sänka bensinpriset med en krona per liter, säger Jan-Erik.Med extrapersonal arbetar nio personer i macken som är öppen från morgon till kväll samtliga dagar i veckan.- Med den nya satsningen och att vi erbjuder service hela tiden hoppas jag ska leda till fler kunder, säger Jan-Erik Gustavsson