Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Proppfullt med knallar

För andra året i rad anordnas Loppis i Folkets hus i Skärblacka på lördag.
- Det har blivit väldigt populärt. Vi har huset proppfullt med knallar, säger Yvonne Kälvius, kassör i Skärblacka Folkets hus.

Yvonne Kälvius och Gun Häll hoppas på många besökare när Loppis arrangeras vid Skärblacka Folkets hus på lördag.Foto: Magnus Johansson

Yvonne Kälvius och Gun Häll hoppas på många besökare när Loppis arrangeras vid Skärblacka Folkets hus på lördag.Foto: Magnus Johansson

Foto:

SKÄRBLACKA2007-09-26 06:00
Folkets hus i Skärblacka arrangerade Loppis för första gången förra hösten. I år har 18 nya knallar tillkommit. Det innebär totalt 41 knallar som står både på under- och övervåningen i Folkets hus.
- Om det är bra väder kan de även stå ute. Vi hoppas på några hundra besökare, säger Gun Häll, styrelseledamot i Folkets hus.
Knallarna kommer från bland annat Linköping, Finspång, Rejmyre, Kolmården, Hällestad och Linghem.
- Utbudet är varierat. Till exempel böcker, kläder, porslinsgrejer och grammofonskivor.
En servering med kaffe, korv, våfflor och smörgåsar finns på platsen under dagen.
Det blir Loppis ytterligare två gånger i år. Nämligen 27 oktober och 1 december.
Den 4 oktober ska Skärblacka Folkets hus visa en skärgårdsfilm av Larz-Thure Ljungdahl. Den heter "Alsing Svensson på Fångö".
- Den handlar om en man som levt hela sitt 85-åriga liv på en ö i Gryts skärgård. Det är andra skärgårdsfilmen som vi visar av Larz-Thure. Förra året visades "Östergötlands skärgård", berättar Yvonne Kälvius.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om