Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

13-årig pojke misshandlad av klasskamrater

En 13-årig pojke larmade i går polisen efter att han blivit överfallen av klasskamrater vid en skolutflykt vid Mårängen.

SKÄRBLACKA2008-09-20 03:00
13-åringen ska ha hamnat i bråk med tre eller fyra klasskamrater som givit sig på honom.Pojken ringde till SOS Alarm och polis och ambulans skickades till platsen. Ambulansen förde sedan pojken till sjukhuset som uppger att pojken är lindrigt skadad.- Till poliserna sa han att han hade ont i magen och på benen hade han rivsår, säger Hans Borglund, stationsbefäl vid polisen i Norrköping.Händelsen ska ha inträffat på förmiddagen vid halv tolv-tiden.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om