Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bondens har stängt

Bondens crêperie och lanthandel kommer att vara stängt i sommar. Detta i väntan på en försäljning av fastigheten.

Från en fullsatt författarkväll på Bondens Crêperie 2013 när Maria Sveland var på besök.

Från en fullsatt författarkväll på Bondens Crêperie 2013 när Maria Sveland var på besök.

Foto: Andreas Skogh

Restaurang2016-05-18 19:00

Populära restaurangen Bondens Crêperie och lanthandel ska säljas. Redan 2014 arrenderade ägarna (familjen Berge) ut verksamheten och förra sommaren försökte man sälja restaurangen, då hittade inte ägarna någon lämplig köpare. Det slutade då med att man drev restaurangen vidare med hjälp av hovmästaren Malin Lakso.

Läs mer:Åter Bokhylla hos Bondens.

Men i år kommer man alltså att hålla stängt i väntan på försäljning.

– Man kan säga att driften av stället har vuxit ur vår familj, allt har sin tid och när våra döttrar nu är vuxna och har egna karriärer så blir det lite mycket, säger Annika Berge som tillägger att hon hela tiden dessutom har jobbat deltid som lärare.

– Vi har drivit det i elva år men nu vill vi alltså sälja både verksamheten och fastigheten så vi vet inte vad som kommer att hända där i framtiden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om