Anders Bevemyr (S) valdes i mitten av oktober till nytt kommunalråd och kommunstyrelseordförande i Söderköping. Dessutom kommer han att ta över ordförandeplatsen i Allmän beredning och tillträder samtliga poster efter årsskiftet – den 15 januari.
Anders Bevemyr fungerar för närvarande som ordförande i Barn- och utbildningsnämnden (BUN). I och med att han lämnar den posten leder detta således till att det blir förändringar i ett antal nämnder och styrelser.
Socialdemokraternas valberedning föreslår att Kjell Eriksson (S) tar över posten som ordförande i BUN samt går in som ny ersättare i kommunstyrelsen. Dessutom ska Kjell Eriksson bli ny ersättare i krisledningsnämnden där Anders Bevemyr går in som ordförande.
Kjell Eriksson har tidigare suttit som styrelseordförande i Ramunderstaden AB; den platsen föreslås gå till Lars-Göran Lindblom (S) som för närvarande sitter som vice ordförande i samhällsbyggnadsnämnden. Vice ordförandeposten där kommer istället att fyllas av Gerd Aronsson (S), kommunfullmäktiges ordförande.
Allt detta leder till några förslag till förändringar i arvodena på några poster. Eftersom kommunfullmäktiges ordförandeskap och demokratiberedningens ordförandeskap nu kommer att delas på två personer föreslår man att arbetstiden för kf-ordförandeskapet minskas från 40 till 20 procent. Dessutom vill man höja arbetstiden för kommunstyrelsens ordförande från 80 till 100 procent från och med 1 januari.