Dockteater i Östra Husby om "Skogarnas konung"
Igår avgjordes innebandyturneringar i både Skärblackas och Östra Husbys sporthallar, för sportlovslediga ungdomar. Och för de yngre bjöds det på en föreställning med dockteater, inne på Östra Husbys bibliotek: - En saga om "Skogarnas konung", det vill säga älgen, och vad som kan hända med honom ute i skogen, berättade bibliotekarien Inger Linnarsson, som framförde pjäsen med ett antal dockor.
- Här är älgen som är arg på gärdsmygen som sitter på hans näsa...berättar bibliotekarie Inger Linnarsson för barnen som sitter andäktigt och lyssnar på dockteatersagan i Östra Husbys bibliotek. Från höger Stella och Smilla Runqvist, Wilma Hansson och Jonas Åsenklint i barnskötaren Harriet Anderssons knä.Foto: Robert Svensson
Foto: Robert Svensson
- Till slut måste älgen slå till sin egen näsa, för att bli av med den där envisa gärdsmygen. Men trots att han slår till sin näsa blir han inte av med den lilla gärdsmygen som sitter kvar.- Nu tror jag till och med att gärdsmygen är inne i näsan, sa Inger, när hon skulle visa upp gärdsmygen för barnen. Är han därinne eller inte?Men då plötsligt dök den upp en bit ifrån älgens näsa och det var väl tur det...Wernström kommer
På Östra Husbys bibliotek händer det mycket under sportlovet, berättar Inger Linnarsson:- Vi har även tipspromenader för olika åldrar, sagostunder och även en teckningstävling för alla barn, där vi sätter upp alla teckningar under den här veckan på en skärm.- Och på torsdag kväll (läs ikväll) har vi bjudit in författaren Sven Wernström, som lovat komma hit och berätta om hans, enligt honom själv, sista bok, som heter "Ett författarliv". - Dom yngre vet nog inte om vem Sven är, så den här författarkvällen vänder sig mer till vuxna, även om den råkar komma under sportlovet.