Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Han tycker inte att det behövs

Kyrkoherde Thomas Wärfman känner inte igen bilden av kyrkan som exponeras i Kyrkans Museum – och vill inte lägga pengar på att modernisera det.

Thomas Wärfman, kyrkoherde.

Thomas Wärfman, kyrkoherde.

Foto: Susanna Beskow Norgren

BESLUT2018-10-05 08:00

Han menar att det ställs andra krav på ett museum 2018 och på det som kom till 1994.

– Det är inte ett fungerande museum för människor 2018. Det krävs stora resurser att skapa det och det vill vi inte lägga ned pengar på, säger han och konstaterar att när Kyrkans Hus renoveras och ställs i ordning för första gången sedan 1984 så finns ingen plats för museet.

Men behövs det inte ett kyrkomuseum?

– Nej, behövs det verkligen? Alla våra kyrkor har i sig många gamla föremål som de visar upp, så jag ser inget behov av det.

Sven-Åke Molund pratar om vikten av att ha alla saker samlade, för att exempelvis visa kyrkans tradition?

– Jag känner faktiskt inte riktigt igen kyrkan som den exponeras i Kyrkans Museum, säger Thomas Wärfman.

Sven Åke Molund hävdar att du sagt att dockorna i utställningen är fula. Är det så?

– Ja, de är inte särskilt funktionella och en del är blåa i ansiktet och kroppsställningarna är onormala.

Läs mer:"Tragiskt att museet stängs".

Kyrkoherden vill poängtera att kyrkan inte lägger ned museet; det finns bara inte plats för det när huset byggs om, och kyrkan kommer inte att bygga upp det någon annanstans.

Är inte det samma sak?

– I praktiken är det samma sak.

Thomas Wärfman betonar också att han ser positivt på det engagemang som finns inom föreningen Kyrkomuseets Vänner, men menar att ”tiden springer ifrån oss och ställer nya krav”.

Planen är att renoveringen av Kyrkans Hus påbörjas nästa år. Fram tills dess ska alla som jobbar i huset flytta ut till församlingarna. Prylarna i museet ska också flyttas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om