Packhusrondellen, Hjalmar Brantings gata och Värmlandsgatan.
Under året har flera stora arbeten genomförts vilket påverkat trafiken i Norrköping och stans trafikanter får hålla sig till tåls lite till.
Nu inleds nämligen etapp två i underhållsarbetet på Värmlandsgatan där det byts spårvagnsspår och dras nya vatten- och avloppsledningar.
Det är etappen från Enebygatan och fram till Hagaskolan som ska rustas upp och som därmed också kommer att stängas av.
Det innebär även att Riksvägen stängs av mellan Beckershovsrondellen och Stockholmsrondellen.
Från och med torsdag och tio veckor framåt kommer trafiken att ledas om. Tanken är att bilisterna ska åka via Stockholmsvägen och Norra Promenaden istället.
– Det är det som är önskvärt. Vi har även skyltat om på alla stora vägar, den tunga trafiken vill vi helst inte ha in i stan, säger Fredrik Melefors, extern projektledare.
Det är ett omfattande arbete som ska göras och att stänga av en av stans stora genomfartsvägar kommer givetvis ställa till det en del för trafikanterna.
Det är Melefors fullt medveten om.
– Det kommer bli lite kaos i början. Sen tror jag framför allt att det kommer ha en stor påverkan på trafiken när folk kommer tillbaka efter semestern. Det är då vi får tryck på trafiken. Sen är det väl lite lurigt för turisterna också, men det gäller bara att följa skyltarna.
Anledningen till att arbetet görs nu under högsommaren är att när den allra sista biten av rälsen svetsas så behöver det vara minst 25 grader.
– Stålet utvidgar sig och krymper med temperaturen, och är det inte rätt temperatur när den sista biten av spåret läggs kan det påverka hela sträckan negativt. Vi har förståelse för att tidpunkten för avstängningen inte är bra med tanke på sommartrafiken, men vi måste jobba på hela sommaren för att kunna vara säkra på att svetsningen av den sista biten kan utföras i tid, säger Gustav Flodén, enhetschef för spår och el, i ett pressmeddelande.
Arbetet med den första etappen av Värmlandsgatan är nu klar och det innebär att Norra Promenaden nu är öppen för trafik igen.
Flera av de befintliga avspärrningarna på Värmlandsgatan kommer också tas bort.
– Vi vill tacka boende och andra i området som berörts av arbetet i etapp ett för att de tagit så god hänsyn. Det innebär alltid en påfrestning när vägar stängs av i ens närområde men trots det har vi fått väldigt stor förståelse, säger Fredrik Melefors.