Ola Svanberg har fått lämna. Otto Jaksch är långtidsskadad.
Nu agerar Vita Hästen – precis som klubben har aviserat.
Asplövens Antti Alamäki kommer, om allt går som planerat, att ansluta till Himmelstalundshallen inom kort.
Tanken är att 27-åringen ska spela med Hästen i träningsmatchen mot LHC på torsdag.
– Det handlar om en tryout i första hand. Vi får en chans att se honom närmare i stället för att bara gå på ett statistikpapper, säger Pelle Hånberg.
Vita Hästens tränare har fört samtal med David Lehto i Asplövens sportgrupp.
– Vi känner varandra. När den här situationen har uppkommit så har vi fått in erbjudanden från olika håll och kanter och det här känns som en bra chans. Vi värvar inte bredd nu utan spelare som kan kliva in direkt, fortsätter Hånberg.
"Vill ha en back till"
Alamäki har varit Asplövens sjunde back under säsongen och har gjort 21 framträdanden i allsvenskan.
– En rejäl och stabil spelare, det är vad vi behöver. Vi vill ha en back till nu när vi bara har sex ordinarie seniorbackar. Kommer Otto tillbaka är det en bonus.
Slår provspelet väl ut talar mycket för att Antti Alamäki blir Vita Hästens defensiva förstärkning i allettan.