Precis som generaldirektören Nils Öberg tidigare sagt, att han ska snabba på en översyn över reglerna vid utvisningsresor, håller facket helt och hållet med sin chef:
– Redan innan media började skriva om så kallade lyxresor, så hade vi internt inom Kriminalvården på gång en översyn av reglerna för tjänsteresor i samband med utvisningar, säger Christer Henriksson, central ordförande för Seko inom kriminalvården.
Varför var en översyn på gång just nu?
– Därför att det nuvarande regelverket börjar bli lite gammalt och våra revisorer hade haft synpunkter på det nu gällande regelverket. Så jag misstänker att det finns både bra och mindre bra inslag i det nuvarande regelverket och därför välkomnar vi den översyn som är på gång nu.
Så det var inte skriverierna i media, som föranlett översynen?
– Nej, inte direkt, men säkerligen kommer medias skriverier att skynda på förhandlingarna mellan oss i facket och ledningen och det är väl bara bra, menar Christer Henriksson.
En som är anställd inom Kriminalvårdens transporttjänst, menar att det finns regler som gör att den anställde har rätt till viss vila på destinationen, om utlandsresorna är av längre art?
– Ja, absolut, för det här med utvisningsresor, handlar inte bara om pengar, utan det är också en arbetsmiljöfråga på flera sätt, säger Christer Henriksson. Det handlar om personalens väl och ve i samband med de här resorna, som inte alltid är så lätta att genomföra ihop med utvisade personer.
– Men det är som sagt på gång förhandlingar mellan oss och företagsledningen och jag tippar att de sker ganska snabbt nu, efter allt som dryftats i medierna.