Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Vad säger kungen och Persson?

Östergötlands landshövding Björn Eriksson, 58, är en av Sveriges mest uppskattade chefer! Åtminstone om man får tro tidningen Chefs nya topplista på landets chefer, där Björn Eriksson är delad tvåa, endast slagen av Ericssons koncernchef Carl-Henric Svanberg, men före kungen, "Svennis", statsminister Göran Persson och många andra.

NORRKÖPING2004-04-30 06:00
- Den här listan gjorde mig jätteglad och det känns verkligen roligt att få vara med i toppen i det här sammanhanget, säger Björn Eriksson efter att ha läst listan och dess bakgrund. Och det känns roligt att en chef som jobbar inom den offentliga sektorn, kan vara med och slåss i toppen av en sån här lista.
Enligt Chef har vi i Östergötland sedan åtta år ett ordspråk:
"Om Björn Eriksson ser en journalist så springer han - och han kommer alltid ifatt." Bilden av en egotrippad linslus lyckas nästan dölja att den turbodrivna landshövdingen med tordönsstämman är en lyhörd, effektiv och omtyckt chef, summerar tidningen Chef som fortsätter:
"Nu är han åldermannen bland landshövdingarna med sina åtta år. Nästa vår är det dock obevekligen slut, eftersom nio år är max för en landshövding.
"Det kommer att bli ett ramaskri i Östergötland när folk inser detta, tror en lokal journalist. Björn Eriksson har varit omdiskuterad, men det har hänt mycket i länet under hans tid. Det kommer att bli väldigt tomt.
Inte minst på tidningssidorna..."

Åtta områden
Betygssättningen bygger på en analys ur åtta olika perspektiv: ledarstil, delegering, beslutsfattande, rekrytering, kommunikation, konflikthantering, motivation och personligt. Varje egenskap betygssätts på en skala från ett till fem.
Maximal poäng är 40 och Björn Eriksson fick 35 medan vinnande Svanberg kom upp i 36.
- Så det var med andra ord en hårfin seger för Carl-Henric som dessutom råkar vara min personlige vän och faktum är att vi har tävlat i kräftfiske två gånger och där har vi en seger var, säger Björn Eriksson.
Du har en brokig bakgrund i karriären, där du bland annat hunnit vara Sveriges högste tullchef, sedan rikspolischef och nu landshövding.
- Ja, och det roligaste har varit åren som landshövding, där det dyker upp en mängd olika frågor, medan chefsjobben i tullen och hos polisen handlar om mer avgränsade områden.
Din kommentar till att du efter dig i listan har namn som statsminister Göran Persson, Marcus Wallenberg, Kungen och fotbollstränaren Sven-Göran "Svennis" Eriksson?
- Dessutom är nuvarande rikspolischefen Sten Heckscher en bit efter mig på listan och det är jag oerhört glad över, men angående Göran Persson vill jag nog inte ha några kommentarer, eftersom han ju är min chef idag.
Om ett år går ditt förordnande som landshövding ut efter nio år. Har du något nytt jobb på gång?
- Nej, men jag tänker i alla fall inte lägga av och jobba, så någonting kommer jag att hitta på. Det är jag säker på.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om