Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ungdomsledare åtalad för sex med 14-årig flicka

NORRKÖPING
Tre män, 19, 26 och 37 år, har åtalats vid Norrköpings tingsrätt för sexuellt utnyttjande av underårig.
En av männen som haft sex med den då 14-åriga flickan, är ungdomsledare.

Norrköping2003-04-08 00:00
Förundersökningen är hemligstämplad. 19-åringen har vid upprepade tillfällen haft sexuella kontakter med flickan, den första när hon var 13 år gammal. Han har delvis erkänt.

<b>Erkänt</b>
26-åringen har enligt flickans målsägandebiträde, Agneta Stangel, haft en "särskild förtroendeställning" gentemot flickan genom "sin funktion som ungdomsledare". Han har erkänt upprepade sexuella kontakter med den då 14-åriga flickan.
37-åringen, som förnekar brott, har enligt åtalet, haft upprepade sexuella kontakter med flickan i sin bostad. Enligt Agneta Stangel har han varit väl medveten om flickans ålder. Flickan, som varit rädd och inte vågat motsätta sig det som hände, har enligt Stangel mått mycket dåligt efter det påtvingade sexuella umgänget.
Alla tre männen bor i Norrköpings kommun.
Målsägandebiträdets skadeståndsanspråk mot männen uppgår till totalt 155 000 kronor.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om