Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Unga rånare dömda

Ungdomstjänst i 80 timmar och vård enligt socialtjänsten.
Det blev domen för den 17-åring som åtalats för flera hänsynslösa personrån.
För hans 18-åriga kamrat, som också åtalats för bland annat rån, blev domen fängelse i två månader.

Norrköping2006-11-02 06:00
- 17 åringen har gjort sig skyldig till upprepade fall av allvarlig brottslighet. Straffvärdet för en vuxen person ligger strax under två års fängelse, skriver tingsrätten men gör bedömningen att 17-åringen är för ung för att dömas till ett fängelsestraff.
Han döms därför istället till vård inom socialtjänsten förenad med ett högt antal timmars ungdomstjänst.
Det var i augusti i år som 17-åringen tillsammans med en 18-åring och en 19-åring utförde flera hänsynslösa rån mot andra ungdomar.
Det var bland annat den 12 augusti, under augustifesten, som två unga män blev rånade på sina mobiltelefoner nära Hörsalsparken, av 17-åringen. En kille som var på väg till tivolit mötte ett gäng killar på Prästgatan. En av dem, den nu dömda 17-åringen, stirrade på honom, tog tag i hans tröja och ville ha hans mobiltelefon. Han tryckte upp honom mot en stor glasruta, sa "ska jag knocka dig eller" och skallade honom över munnen. Efter att ha blivit hotade med mer stryk lämnade rånoffret över sin mobiltelefon.
17-åringen och 18-åringen stod åtalade för rån efter att de med våld tagit en mp3-spelare från en kille. Men det var grov stöld och inte rån, tycker tingsrätten.
18-åringen döms däremot till fängelse i två månader för ett rån, stöld, grov stöld och ett hemfridsbrott som han tillsammans med en 15-årig pojke gjort. Det var den 2 september i år som de nattetid klättrade in genom ett sovrumsfönster i Hageby och stal två mp3-spelare, en mobiltelefon, en kniv och 50 kronor från en tonårspojke i huset och dennes kompis.
15-åringen döms av tingsrätten till villkorlig dom och dagsböter på 2 100 kronor. 19-åringen döms samtidigt till villkorlig dom och samhällstjänst i 200 timmar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om