Nu åtalas kvinnan, som tidigare dömts för bland annat ringa narkotikabrott, i Norrköpings tingsrätt.
Bilaffärerna genomfördes den 27 och 28 september förra året. Tillvägagångssättet var detsamma och hon lyckades lura tre bilförsäljare i Eskilstuna, Vaggeryd och Falköping på stora pengar.
Bilarna kostade mellan 223 000 och 268 000 kronor.
I samtliga fall visade kvinnan från Norrköping upp en kvittens i telefonen om att överföringen för köpet gått igenom. När bilarna därefter bytt ägare i registreringsregistret kunde hon stoppa köpet. Bilarna var därmed hennes "på papperet" men de tre lurade säljarna gick naturligtvis till polisen och anmälde henne för bedrägeri.
Det är oklart hur hon ställer sig till anklagelserna.
Redan ett halvår tidigare, i februari 2022, hade kvinnan varit i trubbel med ordningsmakten.
En patrull i Norrköping hade avslöjat henne med narkotiska preparat på Hagagatan men när hon skulle tas med till polisstationen motsatte hon sig gripandet vilket resulterat i nya åtalspunkter hos tingsrätten.
Den ena gäller våldsamt motstånd mot de två poliskvinnor som skulle transportera henne och det andra gäller olaga hot. Enligt åtalet ska kvinnan ha uttalat dödshot till poliserna i samband med händelsen som inträffade den 11 februari förra året.
Hon anklagas för att ha sparkat och stretat emot i syfte att hindra poliserna från att göra sitt jobb. En av poliserna yrkar på skadestånd med 5 000 kronor med hänvisning till att hon blivit kränkt av den åtalade.