Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Strokepatient anmäler akutmottagningen

En kvinna har anmält akutmottagningen vid Vrinnevisjukhuset till hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd för att hon inte blev mottagen där trots att hon var sjuk. Vid undersökning av annan läkare upptäcktes att kvinnan drabbats av stroke.

NORRKÖPING2008-03-12 13:50

Kvinnan blev körd till akutmottagningen i bil av sin make. Väl där möttes hon av beskedet att hon inte bedömdes som akutfall utan istället skulle vända sig till vårdcentralen.

Vid vårdcentralen fick hon träffa en läkare som direkt remitterade henne tillbaka till akuten då vårdcentralläkaren misstänkte att kvinnan drabbats av en stroke.

Inte förrän långt senare samma kväll, kl 18, fick kvinnan till slut besked av en AT-läkare att det var just stroke och även hjärtflimmer som var felet med henne. Hon fick då genomgå en skiktröntgen av hjärnan och skickades sedan hem.

Hon skriver i sin anmälan att hon inte fått något att äta på hela dagen samt att väntan kändes oerhört lång.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om