Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Stoppa kriget"

NORRKÖPING
Demonstrationen mot USA:s krig mot Irak samlade uppemot 1.000 deltagare i Norrköping på lördagen, enligt arrangören Norrköpingsbor mot krig.
- Det känns väldigt bra att så många demonstrerar. Jag är jätteglad över det. Det kanske inte stoppar kriget, men det påverkar den allmänna opinionen i Sverige och det är viktigt, säger Ziad Jamil, som har släkt i Irak.

Många flaggor vajade i tåget: palestinska, irakiska och syndikalistflaggor i svart och rött.
FOTO: ROBERT SVENSSON

Många flaggor vajade i tåget: palestinska, irakiska och syndikalistflaggor i svart och rött. FOTO: ROBERT SVENSSON

Foto:

Norrköping2003-03-31 00:00
Strax efter klockan halv ett tågade demonstranterna från Kristinaskolan, Drottninggatan ned, till Tyska Torget.
Huvudparollen var "stoppa kriget i Irak", men demonstranterna bar även flera plakat med hakkors kantade av namnen Bush, Blair och Sharon.
Utrikesminister Anna Lindh deklarerar att hon inte kan gå med i demonstrationer mot kriget av rädsla för att sammankopplas med plakatbudskap hon inte står för. Men i tåget i Norrköping gick bland andra socialdemokraternas partisekreterare Lars Stjernkvist och kommunalrådet Eva Andersson.
- Jag tycker att det är viktigt att visa att krig är fel. Jag vet att det är ett bra nätverk som står bakom demonstrationen, därför går jag med. Dessutom har Arbetarekommunen uppmanat oss att delta, säger Eva Andersson.

<b>Nätverk mot krig</b>
Demonstrationen var ett initiativ från nätverket Norrköpingsbor mot krig som består av en rad olika vänsterrörelser och invandrarorganisationer.
- Det är ett löst nätverk som samlades i ett motstånd mot USA:s krig i Irak. När demonstrationer organiserades världen över i höstas var vi många som tyckte att det var synd att inte Norrköping ordnade någon, säger Klas Corbelius, från Attac.
Från rådhustrappan på Tyska torget talade bland andra Susanna Appelö från Attac, Ziad Jamil och Lars Stjernkvist.
- Inte ens en supermakt kan skapa lugn i världen på egen hand. Självklart måste Saddam Hussein avväpnas, men det måste vi göra tillsammans genom demokratiska medel, genom FN. Bush lösning föder mer rädsla, mer hat, sade Lars Stjernkvist.
Susanna Appelö uppmanade Sverige att omedelbart avbryta vapenexporten till de krigförande länderna och uppmanade till bojkott av amerikanska varor, särskilt Philip Morris som finansiellt stödde George W Bush valkampanj.

<b>Polisen: 200-300</b>
Poliser bevakade demonstrationen som avlöpte utan problem. Polis i yttre tjänst uppskattade antalet demonstranter till mellan 200 och 300 deltagare. Men enligt Folkbladets bedömning deltog betydligt fler demonstranter.
Från nätverket Norrköpingsbor mot krig är siffran också betydligt högre, drygt 1000. Men nätverkets siffor varierar. Enligt Norrköpings unga muslimer, som också ingår i Norrköpingsbor mot krig, deltog minst 2000 demonstranter.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om