Stal insamlingsbössor för katastrofoffren
- Fruktansvärt ynkligt.Det säger Kristina Nordell, en av cheferna på Norrköpings stadsbibliotek, med tanke på att någon stulit Röda Korsets insamlingsbössor, där pengarna skulle gå till katastrofen i Sydostasien.Enligt Röda Korset finns nu risken att tjuven även använder de stulna bössorna ute på stan, för fortsatt insamling til sig själv.
- Tjuven har klippt av säkerhetskedjorna till insamlingsbössorna för att kunna ta dem med sig, konstaterar Kristina Nordell, en av cheferna på Norrköpings stadsbibliotek. FOTO: JANNE FORSBY
Foto: Fotograf saknas!
- Jag undrar om tjuven hade sett vårt anslag om att vi skänkt 15.000 från biblioteket och att tjuven trodde att pengarna fanns i bössorna, funderar Kristina Nordell.
- Men så var det förstås inte alls, utan dessa 15.000 kom från våra låntagares övertids- och reservationsinbetalningar och de skänkte vi direkt utan att de kom ner i någon insamlingsbössa.
<B>+ Stal tjuven något mer inne på biblioteket?</B>
- Inte vad vi sett och alla datorer finns kvar, så troligen tog han enbart insamlingsbössorna.
Inte bara pengarna
Kerstin Hermansson på Röda Korset är också bedrövad över den här sortens stölder:
- Det är ju inte bara pengarna i sig, för det kanske inte hade hunnit bli så mycket i bössorna, utan själva gärningen att stjäla pengar till katastrofoffren, som är så hemskt.
Samlar själv?
- Dessutom, varnar Kerstin Hermansson, får vi se upp med att tjuven inte går runt med de stulna bössorna själv på stan och samlar in pengar. Det har nämligen hänt i någon annan stad i landet och där hade bösstjuven till och med kommit över en axelbanderoll från Röda Korset, när han upptäcktes och avslöjades.
Själva inbrottet på stadsbiblioteket skedde genom att tjuven slängde in en sten genom ett fönster och sedan snabbt tog sig bort till bössorna, där han klippte av säkerhetskedjorna och sedan försvann med bössorna och dess innehåll.
Inbrottet skedde strax efter midnatt under natten till onsdagen och vittnen uppger att de sett en mörkklädd person lämna platsen med en väska i ena handen. Polisen har ännu inget spår efter tjuven.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!