Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Skolledare oroas över ny kommunorganisation

NORRKÖPING
Det måste vara viktigare att lära barn läsa och skriva än att kosta på sig åtta medborgarkontor.
Det skriver förskoleechefer och rektorer på Victoriaspåret till kommunstyrelsen. De förklarar sig vara "djupt oroliga" över kommunens föreslagna nya organisation.

Norrköping2002-05-07 00:00
I brevet heter det att vad som behövs är en tydlig organisation med så få huvudmän som möjligt. Det krävs också resurser i paritet med de krav som skollagen, läroplanen, kommunens skolplan mm ställer.
Det gäller att skapa en organisation där resurserna hamnar direkt i verksamheten. Och hurpass angeläget är det då med, exempelvis, åtta medborgarkontor - i ett samhälle där telefon och/eller e-mail är allmän egendom?

<b>Alla ej "vanliga"</b>
Faktum är, påpekas det vidare i brevet, att alla barn inte är "vanliga" barn från "vanliga" familjer. Och det ges ett antal exempel - såsom X som aldrig lekt i hela sitt liv, Y som sett sin förälder bli dödad, Z som nyligen gjorde sitt andra självmordsförsök, Å som blivit sexuellt utnyttjad av en nära släkting...
Ser man till hur det varit på senare år så förskräcker spåren. 90-talet var ett årtionde av nedskärningar, samtidigt som det i olika ambitiösa planer ställdes allt högre krav på skolan.
"Följa arbetsmiljölagen och samtidigt klara kommunens krav på oss att hålla ekonomin är numera inte möjligt - och det är vi chefer som står i främsta linjen gentemot såväl föräldrar/brukare som personal", heter det i brevet.
Som en följd av utvecklingen under 90-talet har ett antal kolleger blivit långtidssjukskrivna, medan andra har resignerat och inte orkar längre.
Vad som nu krävs är en tydlig organisation, som också ger skolan och förskolan resurser.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om