Sex olika rätter till lunch
Det är fiskallergi, gluten- och laktosintolerans eller allergi mot ägg. Varje dag måste köket på enheten Tre gårdar laga upp till sex rätters lunch.- Man måste vara mycket uppmärksam på spårämnen för att inte det minsta av något ämne finns i fel rätt, säger Gill Förberg, kock i köket på Kastanjegården.
Tidigt på förmiddagen måste personalen i köket börja laga lunchmaten. Det blir många olika rätter plus att maten ska transporteras till de två andra förskolorna. Vi lagar all mat till enheten Tre gårdar, berättar Anna Klindt.
Foto:
- Så då blir det flera variationer av den ordinarie rätten beroende på vem som ska äta, förklarar Gill Förberg och ställer in en matlåda i ugnen.
För dagen är det fyra olika rätter som måste tillagas. Det är en rätt utan gluten och mjölk, en annan utan laktos, den ordinarie och så en med tonfisk istället för köttfärs.
- Det finns de som av religiösa skäl inte äter fläskkött och då blir det ytterligare en rätt. Men de barnen har sällan någon allergi, jag vet inte varför, men så är det, förklarar Gill Förberg.
Fler alternativ
Hon har jobbat som kock sedan 1984. Då var det bara ett par allergier som fanns.
- Laktosintolerans har funnits hela tiden, men glutenintolerans upplever jag har ökat liksom allergi mot ägg och mandel.
Under åren har även olika alternativ till mat med gluten och mjölk ha kommit. Istället för mjölk i maten använder sig Gill av bland annat havremjölk men på alla produkter som köps in måste innehållsförteckningen läsas igenom noggrant.
- Det är vårt ansvar att läsa noga på produkterna som kommer, hitta spårämnen och hålla en dialog med föräldrar som ofta har mer kunskap om de varor som det inte alltid står vad de innehåller, säger Gill.
Det är bland annat oerhört viktigt att se till att det inte finns spår av till exempel soja i någon produkt, för soja kan innehålla spårämnen av gluten eller nötter förklarar hon och ler på frågan om det inte är jobbigt att laga så många olika rätter.
- Nej absolut inte. Jag ser det som en utmaning och det håller mitt jobb borta från att bli långtråkigt, förklarar hon.