Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Se upp för solen

Ny forskning vid universitetet i Linköping visar att solning inte bara skadar hudcellernas DNA, utan också hindrar de skadade cellerna från att dö för att istället utveckla cancer.

Lisa Grademyr njuter en stund i solen och oftast väljer hon att använda solskyddsfaktor.
Foto: Niclas Sandberg

Lisa Grademyr njuter en stund i solen och oftast väljer hon att använda solskyddsfaktor. Foto: Niclas Sandberg

Foto: Fotograf saknas!

Norrköping2007-06-09 06:00
Det är doktoranden Cecilia Bivik som i sin avhandling i dermatologi, läran om huden och dess sjukdomar, kommit fram till att värmen såväl som UV-strålningen stimulerar bildningen av ett protein kallat Hsp 70. I studier har hon funnit att detta protein effektivt förhindrar att celler dör när de ska. Celler med DNA-skador efter solning överlever därför istället och kan senare leda till hudcancer.
Trots att vi varje år när solsäsongen tar fart i Sverige matas med information om hur viktigt det är att skydda oss mot solens farliga strålning är det få som tar det på allvar.
- Folk blir på bättre humör när solen kommer fram och då tänker man inte på cancer, säger Tanja Grönstrand som sitter tillbakalutad i en solstol på Himmelstalundsfältet och njuter.

Blir glad inte orolig
På en filt bredvid ligger Jasmin Salric och Alexia Vargas och solar.
- Jag har smörjt in mig med solskyddskräm, säger Jasmin och visar upp en förpackning.
Han har lätt för att bli brun och är inte så ljushyad så han tycker att det räcker med solskyddsfaktor 2.
- Solar man för mycket finns det säkert en risk, om man solar varje dag, säger Jasmin.
Själv kan han ligga i solen i flera timmar utan att bränna sig.
- Jag är inte orolig, jag tänker inte på att jag kan få cancer.

Passar på att sola
Softar i solen gör också Lisa Grademyr och Fredrik Eriksson.
Det blir inte så ofta som jag solar eftersom jag jobbar så mycket så det gäller att passa på , säger Fredrik Eriksson som just har gått av ett långt nattskift.
Men smörjt in sig har han inte.
- Jag brukar smörja in mig men inte när jag sitter här, nu njuter jag bara, säger Lisa Grademyr.
Annars brukar hon använda solskyddsfaktor 8 eller 12, lite beroende på vad som finns hemma.
- Här fläktar det ganska skönt så man känner inte hur varmt det är, fast solen tar nog lika mycket för det och det kommer säkert märkas när vi kommer hem, säger Lisa Grademyr.
Så himla oroliga är de inte för att få cancer av att sola.
- Man kan ju får cancer av allting, det kommer nya rapporter hela tiden och man lever bara en gång.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om