Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Sänk hastigheten på hela sträckan"

FINSPÅNG
Sänk hastigheten till 30 kilometer i timmen ända fram till Nyhemsskolan och längs hela Fäskogsvägen. Det föreslår Tallens samfällighetsförening i ett brev till kommunen.

Tallens samfällighetsförening vill att hastighetsbegränsningen ska vara 30 längs hela Fäskogsvägen och ända fram till Nyhemsskolan.
FOTO: TITTI OLOVSSON

Tallens samfällighetsförening vill att hastighetsbegränsningen ska vara 30 längs hela Fäskogsvägen och ända fram till Nyhemsskolan. FOTO: TITTI OLOVSSON

Foto: Fotograf saknas!

Norrköping2003-06-19 00:00
På en del av vägen mellan Oxhagsvägen och Nyhemsskolan är hastighetsbegränsningen 30 kilometer i timmen. Dock inte ända fram till skolan. Inte heller på hela Fäskogsvägen är hastighetsbegränsningen 30 kilometer i timmen. Det vill Tallens samfällighetsförening ändra på. I ett brev till kommunen föreslår föreningen att hela sträckan från Oxhagsvägen och fram till Nyhemsskolan samt hela Fäskogsvägen ska få hastighetsbegränsningen 30 kilometer i timmen.

<b>30 det bästa</b>
- Det är det vi vill i första hand och som ett andra alternativ vill vi att det ska vara 30 där mellan 7 och 17, men barnen går ju här även på kvällen så det bästa vore om hastigheten alltid var 30, säger Kent Hinny som är sekreterare i Tallens samfällighetsförening.
Det första alternativet motiveras med att man tycker att det är cyniskt att hastigheten blir 50 en bit innan skolan, just där det finns många barn i rörelse. Föreningen vill förlänga 30-sträckan där barnen från "Tallen" och Viggestorp passerar när de ska till och från skolan.
Föreningen vill nu gärna diskutera frågan med kommunens trafikansvarige.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om