Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Salmonelladrabbad kvinna kräver skadestånd

NORRKÖPING
En Norrköpingskvinna kräver kommunen på skadestånd sedan hon drabbats av salmonella, med svåra konsekvenser, efter ett besök på dotterns förskola.

Norrköping2003-03-22 00:00
Salmonella har också konstaterats på fler personer som åt den aktuella måltiden. Men för kvinnan följde nu allvarliga komplikationer. "Efter hemkomst från sjukhuset drabbades min huvudman av svåra smärtor i höger ben. Omfattande utredningar igångsattes", skriver kvinnans advokat Mikael Abrahamsson i ett brev till kommunen.

<b>Stora besvär</b>
Det kunde konstateras, att kvinnan drabbats av en reumatisk inflammation i höftleden, som direkt kunde förklaras med salmonellainflammationen. Besvären har blivit så stora, att operation kan bli nödvändig.
Vad som orsakade salmonellan har inte kunnat visas, annat än möjligen indirekt. Mat och köksutrustning har undersökts av miljö- och hälsoskyddskontoret. Enda förklaringen är att salmonellabakterierna kan ha kommit från förskolans egen lilla kryddodling, dit de kan ha överförts av något djur.
Att det fanns salmonellabakterier i det som serverades får dock anses klarlagt, med tanke på att hela 22 personer insjuknade.

<b>Kan bli stämning</b>
Kvinnan och hennes advokat har ännu inte preciserat något belopp men vill förhandla om ersättning med kommunen. Om man inte når en uppgörelse som kvinnan är nöjd med kommer hon att stämma kommunen, skriver advokaten.
Ärendet har dragit ut på tiden, medan det har hanterats av kommunens dåvarande försäkringsbolag. Som ska uttala sig dels om kommunen kan anses ansvarig för det inträffade och dels vem som i så fall ska stå för kostnaden - Norrköpings kommun eller försäkringsbolaget.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om