Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Så ska hamnen visa var lasten ska stå

NORRKÖPING
? Nya investeringar på 30 miljoner kronor i två hamnkranar, mer lasthanteringsutrustning och anpassning till containersatsningen på Öhmanskajen.
? Fördubbling av marknadsföringen.
? Restriktioner för den privata okynnestrafiken på Sjötullsgatan och övriga hamnen.
Det är några av de förändringar som är på gång i Norrköpings hamn.

Stor marknadssatsning. Norrköpings Hamn och Stuveri gör en storsatsning på marknadsföringen och har anställt två nya marknadsförare i form av från vänster Ola Hjärtström och Johan Lantz som här samtalar med driftsansvarige Pelle Hansson bland containrarna på Öhmanskajen.
FOTO: JANNE FORSBY

Stor marknadssatsning. Norrköpings Hamn och Stuveri gör en storsatsning på marknadsföringen och har anställt två nya marknadsförare i form av från vänster Ola Hjärtström och Johan Lantz som här samtalar med driftsansvarige Pelle Hansson bland containrarna på Öhmanskajen. FOTO: JANNE FORSBY

Foto: Fotograf saknas!

Norrköping2002-09-19 00:00
- Vi ska bli mycket mer aggressiva i marknadsföringen och försöka ta ännu större andel av godstrafiken i framtiden, säger Bengt-Erik Bengtsson, VD för Norrköpings Hamn och Stuveri AB.
- Jag anser att vi har alla möjligheter att öka tillväxten ytterligare och därför gör vi den här storsatsningen på ny teknik och ökad marknadsföring, som går hand i hand.
- Och till vårt upptagningsområde räknar jag Norge, Sverige och Baltikum, så vi har onekligen ett stort arbetsområde att jobba i.
- Norrköpings hamn är faktiskt redan idag Östersjöns kanske modernaste hamnanläggning och med den nya mobilkranen, som vi redan fått, och den nya stora containerkranen till Öhmanskajen, som vi beställt i Holland och som levereras i december, ökar vi våra resurser ytterligare.

<b>Containerökning</b>
- I dagarna har vi också tecknat ett samarbetsavtal med Rail Combi, största operatören i Skandinavien inom kombinationen tåg, lastbil och båt. Därför färdigställs nu ett nytt spårområde vid Öhmanskajen.
- Målsättningen är att vi från dagens 25.000 containrar per år ska hantera 50.000 containrar senast 2004 och hela 100.000 containrar framåt 2007.
- Vi omsatte i fjol 4,1 miljoner ton gods i hamnen och vi hoppas nå lite mer i fjol och fortsatt god lönsamhet, säger Bengt-Erik Bengtsson. Antalet anlöpta fartyg har ökat med nästan sju procent i år.
- Vi ligger i framkant bland hamnarna i Östersjön, när det gäller teknikutvecklingen och den positionen, Östersjöns motsvarighet till Göteborg på västkusten, tänker vi behålla.
- Nu ska vi också hägna in hela Öhmanskajen med stängsel, ända från Odal och ner till gamla Rigaterminalen, för att stoppa obehörig trafik här.

<b>Fler lastbilar</b>
- För nu kommer lastbilstrafiken att öka kraftigt på Sjötullsgatan och därför har vi bett Norrköpings kommun, att se över personbilstrafiken, som inte har ärende till hamnen och dess industrier.
- Så trafiken mot Lindö, Söderleden och Söderköping, vill vi få upp till Lindövägen och andra anslutningsvägar.
- Likaså cykel- och mopedtrafiken från Lindö, genom skogen och ner till Öhmanskajen och vidare längs Sjötullsgatan vill vi ha bort, eftersom risken för olyckor kommer att öka rejält framöver, med tanke på större trafik med truckar och lastbilar i det här området.

<b>Obehöriga cyklister</b>
- Vi vill även ha restriktioner för obehörig personbilstrafik och cyklister på industrispårvägen över Hamnbron, eftersom det även här blir en markant ökning av nyttotrafiken till hamnen i framtiden. Bland annat av blocktåg med 30 vagnar flera gånger per dag.
På marknadsavdelningen har två nya marknadsförare anställts, Ola Hjärtström, 35, och Johan Lantz, 41.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om