Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

(S): "Vi agerar för att vända trenden"

– Vi är medvetna om resultatet och agerar kraftfullt för att vända trenden, kommenterar kommunalrådet Eva Andersson (S) beskedet att Norrköping sjunker ytterligare i Svenskt näringslivsranking av företagsklimatet.

NORRKÖPING2014-05-06 15:41

– Därför har vi satsat hårt på en rad insatser kopplade till företagsärenden och dialogen med företag. Bland annat har vi tillsatt ett näringslivsråd med femton starka företag inom olika branscher. Tillsammans har vi satt ett mål när det gäller förbättring av företagsklimatet; under 100 i ranking år 2015 och inom top 20 år 2020. Vi har också skjutit till ytterligare tio miljoner kronor för arbetet med näringslivsutveckling i kommunen, säger Eva Andersson (S) i ett pressmeddelande.

Anne Revland, näringslivsdirektör i Norrköpings kommun, var beredd på tappet i rankingen. Hon pekar också på flera konkreta insatser.

– Vi tror på resultat av de insatser vi gör och det här sporrar till ett än mer intensivt arbete, menar hon. Vi vet samtidigt att det tar tid att förändra attityder. Långsiktigt och målinriktat arbete är enda vägen framåt.

Under våren samlades 300 företagare inbjudna av kommunen för att tala om vilka områden kommunen bör fokusera på för ett bättre företagsklimat.

Fyra områden utkristalliserades: kommunikation/delaktighet, ambassadörskap/mentorskap, platsmarknadsföring av Norrköping och fler nätverksmöten.

- Dessa områden stämmer väl överens med de områden vi fokuserar på i vår omarbetade handlingsplan vilket är glädjande, säger Anne Revland. Dialog och attitydförändring är två viktiga delar vi fortsätter att arbeta hårt med under kommande år, med både återkommande och nya aktiviteter.

Åtgärder för ett förbättrat företagsklimat under 2014:

• Tillsatt ett näringslivsråd.

• Ett utökat antal nätverksträffar.

• Utbildning för cirka 100 medarbetare i kommunen för att förbättra och effektivisera handläggningen av företagsärenden.

• Tydliggöra mål och visioner med tillhörande konkreta satsningar.

• Utökad företagskontakt med besök hos Norrköpings företag, med mål att besöka tre gånger fler företag än i dagsläget.

• Besöksnäringen blir huvudsatsning under de kommande tre till fem åren.

• Årlig ökning av etableringar inom logistik, besöksnäring och industri.

• Näringslivsmässa med tillhörande gala.

• Årlig galakväll för unga entreprenörer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om