Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ringdansen har prisats

NORRKÖPING
Ringdansen har utsetts till fjolårets bästa ombyggnadsprojekt, i den tävling som tidningen Byggindustrin genomför varje år.

Norrköping2003-03-19 00:00
Motiveringen till beslutet lyder: "Uppgraderingen av det stora bostadsbeståndet från 1960- och 70-talen släpar efter. Här ryms också sociala och integrationsmässiga problem. Goda exempel bör således lyftas fram - och årets vinnare i ombyggnadsklassen är ett exempel på detta. I Norrköping har det gamla miljonprogramsområdet Navestad omdanats till Ringdansen på ett mycket ambitiöst sätt."
Priset delades ut på den gala, som har liknats vid vid en byggbranschens egen Oscarsfest. Byggindustrins redaktion korar varje år de bästa byggprojekten, som färdigställts under det gångna året.
- Vi hoppas att detta pilotprojekt kan tjäna som inspiration vid förändringar av miljonprogram i övriga landet, säger Per Bokström, miljöansvarig för Ringdansen.

<b>Lärorikt exempel</b>
Ringdansenprojektet inrymmer intressanta utvecklingsområden, som andra byggprojekt kan studera. Bland annat då de individuella mätningarna av förbrukning av vatten mm, och vidare dokumentationen av allt det material som använts i bygget.
Ombyggnaden av Silverringen pågår nu som bäst och ska vara klar i oktober.

<b>Utsträckt tid</b>
Egentligen har ju annars deadline för bygget, som bestäms av statsbidragen, satts till juni i år. Men Hyresbostäder har fått utsträckt tid till oktober, eftersom de avslutande bostadsombyggnaderna hänger ihop med bygget av Silverringens skola. Som inte behöver, och heller inte kommer att, stå klar förrän i januari nästa år. Till höstterminen 2004 ska sedan denna nya skola tas i bruk.
Nya Ringdansen kommer att få speciell uppmärksamhet i maj, då kommunfullmäktige förlägger sitt sammanträde dit. Sammanträdesplatsen ska bli högst ovanlig även den, nämligen i det tält som Norsholms Ungdomscirkus kommer att ha rest på platsen vid tillfället (i stället för, som på senare år, i Vasaparken).
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om