Rena cirkusen när (v) inledde kongress
I går startade vänsterpartiets partikongress som i år är i Norrköping. Lars Ohly gjorde i sitt inledningstal klart och tydligt att kongressen knappast kommer att bli någon mellankongress som så många har kallat den. - Det är inte sant, vi har viktiga frågor att diskutera, sa Lars Ohly.
Foto: Andreas Skogh
Han talade även om läget på arbetsmarknaden och efterlyste rätt till fasta jobb, rätt till deltid och rätt till föräldraförsäkring. Ohly riktade även kritik mot EU:s terroristbekämpning och fick hela publiken att skratta när han berättade hur han blev ifråntagen sitt raklödder när han skulle flyga, men att han kunde ha hur mycket raklödder som helst med sig på tåget. - Det är bara regler för en skapad panik, sa han. För att sammanfatta vänsterpartiets efterstävningar inom politiken sa Ohly tre ord. - Mycket mer demokrati. Akrobatisk start
Kongressen inleddes med ett uppträdande av Norrköpings barn och ungdomscirkus och en kortfilm om Norrköping. Kerstin Hildebrand (v) som var konferencier lämnade över till Norrköpings ställföreträdande ordförande i kommunstyrelsen, Eva Andersson (s). - Det är verkligen jätteroligt att ni förlagt er kongress i Norrköping, sa Eva Andersson. Hon berättade stolt om Norrköping som en arbetarstad i förändring och knöt an det till kongressens tema. - Norrköping har alltid varit en röd kommun, sa hon och la till att det finns en liten parentes i kommunens rödhet under tidigt 90-tal. Eva Andersson berättade också att Norrköpings rödgröna koalition har planer för kommunen som sträcker sig ända fram till år 2030. - Här ska ingen borgerlig allians ens göra sig besvär, sa Eva Andersson. På plats på kongressen fanns internationella gäster från en mängd länder representerade. Bland annat från från bland annat Vitryssland, Colombia, Indonesien, Nepal, Palestina, Sydafrika och Turkiet för att nämna några.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!