Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Rattfyllerist körde i fel färdriktning på E4

Under lördagskvällen fick polisen flera samtal från allmänheten om en personbil som körde mot färdriktningen på E4 i Norrköping.

Norrköping2022-03-20 11:41

Klockan var 21.45 när polisen uppmärksammades på att en bil körde mot Norrköping men i fel körriktning. När första samtalet inom befann sig bilen i höjd med Strömfors.

– Vi fick in flera samtal från allmänheten, säger Torbjörn Lindqvist, polisens vakthavande befäl.

Via Trafikledningscentralen gick det ut en varning till bilister i området, en polispatrull beordrades ut för att få stopp på bilen vilket också skedde i höjd med Åby.

– Föraren var full som en spruta och blåste förstås positivt i vårt sållningsinstrument. Vederbörande medtogs till sjukhus för provtagning, säger Torbjörn Lindqvist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!