Postterminalen fortfarande i riskzonen
NORRKÖPINGKommer Postterminalen i Norrköping, med dess drygt 450 anställda, att klara sig från nedläggning i framtiden?Det är frågan och igår träffade terminalchefen Lars Lagerholm representanter för Norrköpings kommun för ett informationsmöte om dagsläget.
<b>Finns inget beslut</b>
- För dagen finns inget beslut taget i Postens ledning om framtiden för terminalen i Norrköping, säger Lars Lagerholm, men faktum är att de 13 postterminaler som idag finns i Sverige, inte kommer att finnas kvar inom ett antal år. Det står helt klart.
- Orsaken är helt enkelt den att volymerna av post minskar med sex procent varje år och det gör att behovet av antalet terminaler kommer att minska.
- Enligt uppgift lär Postens ledning fundera på att fördela postflödet från terminalen i Norrköping till terminalerna i Stockholm och Nässjö istället?
- Vad jag vet finns det inga såna funderingar eller beslut, utan min förhoppning är istället tvärtom, att terminalen i Norrköping räddas och kanske får ta över en del volymer från andra terminaler i framtiden. Men de här förändringarna kan ju ta tid, beroende på hur snabbt postvolymen minskar och inom den närmaste treårsperioden lär inte någon av terminalerna läggas ner.
<b>Följer verksamheten</b>
Björn Persson var nöjd med träffen:
- Nu tänker vi utveckla en nära relation med terminalens ledning, för att få full insyn i verksamheten och dess utveckling här.
- Vi ska från kommunens sida göra allt vi kan, för att befintliga verksamhet och nya verksamheter i Norrköping, ska kunna ge terminalen mer sorteringsjobb och större volymer av postsortering och på så vis stärka den här terminalens möjligheter att få leva kvar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!